Rada Programowa

Dr inż. Jerzy Dudzik

 

 

Urodzony 28 maja 1951 roku w Bydgoszczy. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończył studia w 1974 roku. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa).

Od 1978 roku związany zawodowo z sektorem energetycznym, gdzie przez ponad dwie dekady pełnił funkcję dyrektora departamentu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych SA (PSE SA). 

 

 

 

Dr hab. inż. Jacek Jaworski

Absolwent Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie, kierunek górnictwo i geologia, specjalność gazownictwo ziemne. Na tym samym wydziale w 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w specjalności inżynieria gazownicza. Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka AGH, w dniu 28.11.2022 r., nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Od 1.06.2023r. powołany na stanowisko Profesora INiG-PIB.

Autor lub współautor 52 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, z zakresu m.in. wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci gazowych, użytkowania gazu, metrologii przepływów, bilansowania sieci gazowych, rozliczeń paliw gazowych, bezpieczeństwa transportu gazu oraz eksploatacji sieci gazowych. Przewodniczący Rady Programowej cyklicznej konferencji naukowo-technicznej FORGAZ.

Doświadczenie zawodowe zdobywał od 1996 roku jako pracownik Laboratorium Metrologii Przepływów Instytutu Nafty i Gazu. W latach 2004-2008 pełnił funkcję kierownika Zakładu Metrologii Przepływów INiG, a od 2008r. funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Gazownictwa Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego (INiG-PIB). W okresie 09.2021-01.2025 pełnił funkcję Dyrektora INiG-PIB - odpowiedzialny w tym okresie między innymi za Centrum Funduszy Europejskich dla Energetyki realizujące zadania INiG-PIB jako Instytucji Wdrażającej działanie FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS). Obecnie zatrudniony na stanowisku Profesora INiG-PIB. Koordynator, kierownik, autor lub współautor szeregu prac badawczo-rozwojowych wykonanych m.in. w ramach programu HORYZONT 2020, prac finansowanych przez MNiSW i NCBR oraz prac na zlecenie m.in. PGNiG SA, PSG Sp. z o.o., GAZ-SYSTEM S.A., IGG, w większości zastosowanych i wdrożonych do praktyki przemysłowej. Od 03.2015 do 05.2024  Członek Zarządu IGG (07.2016-02.2017 Wiceprezes). Od 05.2024 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej IGG. Członek zespołów oraz grup eksperckich i roboczych, takich jak m.in. grupa robocza Partnerstwo wodorowe (grupa II, V i VI, MKiŚ), grupa robocza Partnerstwo biogazowe (grupa ds. bioLNG i bioCNG oraz zatłaczania biometanu do krajowej sieci dystrybucyjnej gazu, MKiŚ), Zespół Ekspertów ds. Wodoru IGG, Zespół Ekspertów IGG czy Komitet Standardu Technicznego IGG (w latach 2007-2013 z-ca Przewodniczącego KST IGG). W 2022r. powołany przez Ministra Klimatu i Środowiska na Wiceprzewodniczącego Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu oraz członka Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej.

 

 

Prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej. Pracę zawodową rozpoczął w swojej macierzystej uczelni w 1979 r. jako asystent. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 r. W latach 1983 – 1999 pracował jako adiunkt w Katedrze Sieci Elektrycznych i Zabezpieczeń (od 2020 Katedra Elektroenergetyki), której od 2006 r. do chwili obecnej jest kierownikiem. W latach 1991 – 1993 był dwukrotnie stażystą University of Glasgow (łącznie 6 miesięcy) biorąc udział w projekcie przesyłu mocy z Islandii za pomocą kabla podmorskiego.

Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, został zatrudniony w 2000 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a po uzyskaniu w 2006 r. tytułu profesora na stanowisku profesora zwyczajnego. W marcu 2012 r. został wybrany na funkcję rektora Politechniki Lubelskiej na kadencję 2012 – 2016, a następnie na kadencję 2016-2020.

Specjalizuje się w analizie systemów elektroenergetycznych, szczególnie w stanach awaryjnych oraz w metodach numerycznych związanych z ich analizą. Jest współtwórcą programów komputerowych wykorzystywanych w jednostkach energetyki oraz autorem ponad 200 artykułów, referatów i raportów badawczych. Jest współautorem książek „Zwarcia w systemach elektroenergetycznych” oraz „Podstawy Elektroenergetyki” (WNT, PWN) wykorzystywanej przez studentów i inżynierów. Prace wykonywane w ciągu ostatnich 15 lat dotyczą wyznaczania możliwości przyłączeniowych systemu elektroenergetycznego, pracy jednostek OZE w systemie elektroenergetycznych, oceny skutków załączeń elementów sieci w warunkach awaryjnych oraz badania stabilności w planowaniu rozwoju systemu. W latach 1987 – 1993 pracował w Zakładzie Energetycznym Lublin, a w latach 2016-2020 był członkiem rady nadzorczej spółki PGE Dystrybucja. W roku 2020 uzyskał tytuł „osobowości energetyki wiatrowej” nadany przez PSEW. W roku 2024 otrzymał tytuł honorowy „zasłużony dla krajowego systemu elektroenergetycznego” nadany przez PSE S.A. Występuje jako rzeczoznawca powoływany przez Urząd Regulacji Energetyki w sprawach spornych. Jest członkiem Komitetu Elektrotechniki PAN, członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz amerykańskiego stowarzyszenia IEEE.

 

 

Prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki

Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych oraz Kierownik Zakładu Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego a w latach 2022-2025 dyrektor Instytutu. Koordynator, kierownik i wykonawca prac w ponad 70 kontraktach i projektach związanych z energetyką, finansowanych przez KE, NCBR, NCN, MNiSW/MEiN, NFOŚiGW, ESA, DoE i DoS USA oraz bezpośrednio przez przemysł. Uczestniczył w realizacji projektów dot. reaktorów jądrowych w Polsce (IEN-PIB, NCBJ) i Szwecji (KTH).

Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz na rzecz przemysłu i administracji publicznej, ponad 300 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 7 patentów i zgłoszeń patentowych, w większości skomercjalizowanych wynalazków. Członek Zarządu Hydrogen Europe Research, Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, Zespołu Ekspertów ds. Wodoru Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk. Zasiadał w Radzie Naukowej GAZ-SYSTEM (2023-2024).

 

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Lubośny

Urodzony 14 maja 1961 roku, profesor zwyczajny Politechniki Gdańskiej. Zbigniew Lubośny w 1991 r. uzyskał stopień doktora na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, w 1999r. stopień doktora habilitowanego, a w 2004 r. tytuł profesora nauk technicznych. Jest zatrudniony w Politechnice Gdańskiej na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 2001-2002 pracował w Otto-von-Guericke Universitat Magdeburg, a w latach 2004-2006 w The University of Edinburgh. W latach 2012–2016 pełnił funkcję prodziekana ds. Nauki na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, a w latach 2020-2022 kierował Katedrą Elektroenergetyki.

Był członkiem Rady Naukowo-technicznej Centrum Badawczo-rozwojowego ENERGA S.A. oraz Rady Naukowo-technicznej ds. Innowacji ENERGA S.A. Pełnił funkcję redaktora naczelnego kwartalnika Acta Energetica. Jest członkiem Rady Nadzorczej ENERGA S.A., Rady Naukowej Instytutu Energetyki oraz przewodniczącym Sekcji Systemów Elektroenergetycznych w Komitecie Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk.

Jest autorem lub współautorem 20 monografii krajowych i zagranicznych, ponad 180 artykułów i referatów naukowych, ponad 140 ekspertyz oraz ponad 10 wdrożeń w przemyśle (w systemach: polskim, brytyjskim, islandzkimi i kolumbijskim). Jego zainteresowania badawcze to: stabilność i sterowanie systemem elektroenergetycznym, modelowanie matematyczne, zastosowanie sztucznej inteligencji do sterowania, odnawialne źródła energii.